
Британське видання Financial Times із посиланням на свої джерела з розвідданими, якими обмінюються союзники НАТО, повідомило, що росія накопичує авіацію поблизу кордонів України. Водночас за даними Британської розвідки зазначається, що у ВКС росії скоріш за все залишилось практично неушкодженими близько 1 500 військових літаків.
Скільки ж в тої русні літаків?
Не відомо за якими критеріями обирала Британська розвідка наявну кількість літаків, але згідно з звітом Flight global World air forces 2023 бляшанок які реально можуть завдати шкоди у росії наступна:
МіГ-29/31/35 – 387 шт
Су-27/24/25/30/33/34/35 – 1 008 шт
Су-57 – 1 шт
Тобто загальна кількість 1 396 шт. Тут слід зазначити, що сучасними літаками за параметрами бортового радіоелектронного обладнання в росії є лише Су-35 та Су-57, на початок вторгнення Су-35 було 97 шт. з котрих 24 вони втратили в Україні, що до Су-57 то тут один в полі не воїн.
Окремо я взяв стратегічно-терористичну авіацію Ту-22M3 – 59 шт, Ту-95 – 47 шт, Ту-160 – 15 шт. Разом з нею виходить 1 517 літаків. Загальна ж кількість у ВКС з гелікоптерами, навчальними та транспортними й пасажирськими літаками близько 4 182 шт.
Cirium fleets data на яку посилається Flight global у своєму досліджені зазначає, що достеменно не відомо чи данні по росії, з втратами під час війни в Україні, але у порівнянні зі звітом 2022 року аналітики не дорахувались сім Ту-22М3, а один Ту-160 зник ще у 2021 році. Але при цьому надають дані по втратах росіян станом на 14 листопада. Згідно ж з даними ГШ ЗСУ станом на 17.02.2023 року у русні мінус 298 літаків та 287 вертольотів.

Чи слід боятися такої кількості?
Я доволі скептично дивлюсь на звіт Flight global, оскільки технічний стан з огляду на ті проблеми які я описував вам раніше та проблеми з електронікою в наслідок санкційних обмежень, скоріш за все скоротять цю кількість як мінімум відсотків на 35. Додайте той факт, що велика кількість літаків знаходиться на збереженні і навряд повернеться з коми в яку їх загнала російська корупція у збройних силах. І на останок відмінусуйте втрати в Україні.
Не менш важливим від кількості самих літаків є фактор підготовки та професійності особового складу – льотчиків. Ще у 2017 році під час активних дій у Сирії, Шойгу заявляв депутатам Держдуми, що дефіцит льотного складу у ВКС становить близько 1 300 осіб. На той час вузи випускали від 25 до 60 льотчиків на рік. За час самої ж операції в Сирії було втрачено близько 19 літаків та гелікоптерів, що привело до загибелі 23 членів екіпажів. Для порівняння, між 2014 та 2020 роками американські військові втратили лише два літаки в операціях проти ІДІЛ у Сирії. А Іранці під час Ірано – Іракскої війни з 1980 по 1988 рік втратили лише 7 літаків та 8 вертольотів.

До речі засвітившися у Сирії льотчики продовжують гинути вже на території України. Так, наприклад капітан Кривопалов штурман Су-24М якій здійснював авіаудари по містах з цивільними мешканцями у Сирії був збитий українськими прикордонниками у квітні 2022 року над Чернигівщиною. В грудні 2022 року було збито Су-24М в районі міста Бахмут з Пригожинськими льотчиками Антоновим та Нікишиним які за інформацією російського пропагандистського видання RT russia теж воювали у Сірії. І це не поодинокі випадки.
Росія втрачає літаки навіть не під час бойових дій за перші 8 місяців повномасштабного вторгнення росія втратила близько 12 літаків та 1 вертоліт переважна кількість пов’язана з помилкою пілотів. Що дуже гарно показує стан підготовки пілотів ВКС росії.
Проблема з відсутністю належно підготовлених пілотів призвела до появи авіазагону ПВК Вагнер який набирав звільнених пілотів не тільки за віком, а й за порушення які призвели до знищення військової техніки. Про брак фахівців у ВКС росії зазначали й російські ЗМІ та британська розвідка, зокрема після загибелі генерал-майора ВКС росії у відставці Канамата Боташева, штурмовик Су-25 якого збили розрахунком ПЗРК Ігла львівські десантники 22 травня 22 року.

Але не зважаючи на таке підсилення, літаки вагнерівців, є старішими моделями, а військове керівництво росії не надає найманцям сучасне обладнання. Наприклад, захоплений російський пілот під час виконання місій використовував комерційні пристрої GPS, а не військове навігаційне обладнання.
Як висновок.
Російська історія написана росіянами, в усій красі вихваляє професійність своїх генералів, але насправді уся тактика росіян це завалювання м’ясом та залізом. Навіть проєктуючи танки вони розраховували не на створення 10 якісних одиниць, а на 100 з яких в кращому випадку 5 проб’є оборону. Тому не слід вестись на їх ІПСО.
А з огляду на сучасні зразки озброєння та ППО які завдяки союзникам має Україна та ще й багато чого планує отримати, реальна загроза від 300 літаків з екіпажами які здатні назбирати росіяни мінімальна.
Натомість росії слід краще придивитися до свого Азійського кордону, бо ще не буде чим ОДКБ захищати Таджикистан від талібів.