Politics, Social, Санкції

Компанія META наголошує на загрозах від OSINT-структур

Сайт компанії META

Компанія Meta 15 грудня 2022 року опублікувала звіт про загрози. Більшість фірм названих у звіті, а потім забанених у Фейсбук це компанії, що надають послуги у сфері OSINT. Meta прийняла та реалізовує політику, яка змінює відношення до сервісів, що займаються розвідкою по відкритим джерелам.

Довгий час OSINT вважався мінімально інвазивним інструментом, але останнім часом популярність сфери зросла. Журналісти активно використовують методи роботи розвідки на основі відкритих джерел. На ринку почала збільшуватись присутність OSINT-провайдерів на міжнародних розвідувальних виставках (зокрема ISS WORLD TRAINING). В компанії Meta почали з’являтися питання до розслідувачів, коли межі між пасивним і активним онлайн-збиранням даних почали старатися.

Meta звинувачує їх у зборі даних для проведення спеціальних операцій. Так, деякі OSINT-фірми спеціалізуються на такому виді діяльності, наприклад, Digital Clues, заснована Маті Кохаві, одним із першопрохідців експорту ізраїльських кібер-ноу-хау в Емірати. Варто відмітити, що цю компанію в жовтні 2021 року купила ізраїльська група Cellebrite, яка спеціалізується на попередженні кібератак. Це передбачає надання клієнтам номерів телефонів їхніх цілей, ідентифікаторів IMSI та IMEI.

Загалом в звіті вказують компанію Social Links, російську компанію, яка зараз працює в Нідерландах; ізраїльську компанію Піні Клінера Cyberglobes та росіянина Андрія Масаловича Avalanche. Масалович, колишній підполковник не функціонуючого Федерального агентства інформації та урядового зв’язку росії, надіявся, що Avalanche стане російською Cambridge Analytica.

Рішення Meta видалити облікові записи OSINT-фірм, згаданих у звіті, може спонукати їх до подальших інвестицій у віртуальний людський інтелект (HUMINT) та інвестувати в ботів. Це тільки створить всім більше проблем. Розберемо на “гучному” прикладі. Після підозрілого втручання росії через соціальні мережі у президентські вибори в США 2016 року, на яких переміг Дональд Трамп, і тиску з боку Конгресу для посилення перевірок, лідери соціальних мереж, такі як Meta та Twitter, були змушені вжити заходів, що призвело до вдосконалення технологій створення і ведення ботів (або, як їх називають у OSINT-індустрії – “аватарів”). Віртуальні технології HUMINT спочатку застосовували VPN для підключення і це дозволяло підключатися з «місця», яке відповідало профілю бота.

Щоб протистояти цій техніці, яка зараз застаріла, соціальні мережі працювали над картографуванням основних VPN сервісів. Після цього ботоферми, які здійснювали управління перейшли на використання мобільних мереж. Водночас, одна помилка оператора бот-мережі може призвести до видалення цілого пакету аватарів, на створення та інфільтрацію яких було витрачено купу часу.

Під роздачу Meta потрапила і компанія Cyberglobes, яка допомагає активностям СБУ. Це ще раз наголошує на проблемі системної відсутності комунікації українського уряду з компанією Meta, не дивлячись на показні і багатообіцяючі пресрелізи про співпрацію між заступницею міністра цифровізації Валерії Іонан та менеджеркою Meta по політиці Facebook в Україні – Катерини Крук. Звіт Meta з’явився в той момент, коли США нарощують підтримку Києва, якому нещодавно пообіцяли надати ще 1,8 мільярда доларів допомоги, а також систему протиракетної оборони Patriot.

Це не вперше, коли діяльність big data монстрів на кшталт Meta підриває плани Міністерства оборони США. У 2021 році Google Project Zero, завданням якого є виявлення вразливостей, викликав гнів американської розвідки, коли один із його звітів перервав операцію кіберрозвідки союзника США.